Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Cukrzyca - profilaktyka od najmłodszych lat

Profilaktyka od najmłodszych lat - Cukrzyca - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

 

Profilaktyka od najmłodszych lat - Cukrzyca - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

Mówiąc o cukrzycy najczęściej mamy na myśli cukrzycę typu 2. Skłonność do jej występowania bywa dziedziczna, najczęściej jednak jest efektem zaniedbań i stylu życia.

Cukrzycy typu II sprzyjają czynniki takie jak:

  • brak ruchu,
  • nadwaga i otyłość,
  • brak regularnych badań,
  • spożywanie żywności wysokoprzetworzonej,
  • nadmiar węglowodanów w diecie.

Otyłość i nadwaga u młodzieży spowodowana spożyciem słonych i słodkich przekąsek w konsekwencji może spowodować cukrzycę typu 2 w kolejnych latach życia.

Istnieje także cukrzyca typu 1 (insulinozależna) nazywana „młodzieńczą”, ponieważ najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Nie mija wraz z wiekiem, trwa do końca życia. Wynika z niedoboru lub całkowitego braku insuliny. Aktualnie cukrzycy typu 1 nie można zapobiec. Cukrzyca typu 1 wymaga podawania choremu insuliny podskórnie, aby utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi.

Jak rozmawiać z dzieckiem o cukrzycy typu 2 i jak ochronić przed nią dzieci, dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych wskazanych w poniższym linku, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu.

Link do materiałów edukacyjnych

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-11-17 13:15przez:
Opublikowano:2022-11-17 13:18przez:
Podmiot udostępniający: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Czersku
Odwiedziny:1031

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.